JASIEŃ / lubuskie

Link do podglądu
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Do wczorajszej słownej relacji Grzegorza dodam dwa filmiki Jego autorstwa

https://www.youtube.com/watch?v=asaqwVyCrp4&t=2s

https://www.youtube.com/watch?v=yNCG4S923Rg&t=1s


Po przylocie Tercja do gniazda na lewym skrzydle dało się zauważyć coś, co przypomina postrzał z wiatrówki?
rana u Tercja.JPG
skrzydło tercja.JPG


Pamiętamy, że rana na nodze Jańci wyglądała podobnie. Czy po okolicy grasuje jakiś zwyrodnialec i strzela do bocianów? Jeśli tak to bezpieczeństwo bocianów jest zagrożone.
Na szczęście debilu nie masz cela i życzę ci abyś przez nieuwagę przestrzelił sobie paluchy, tak w nagrodę!!!
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Huraaa!!! Tercjo po czterech dniach od powrotu do gniazda poleciał pierwszy raz w stronę pól, może uda mu się coś upolować? On na pewno jest głodny, rodzice karmią sporadycznie, starszaki już żerują a on jedynie na kilka serduszek się załapywał jeśli Jasiek przyniósł do gniazda.
Może już będzie wszystko po staremu, Tercjo nabierze sił i będzie już z rodzeństwem sam zdobywał pokarm.

Filmik z wylotu Tercja, wyleciał przedostatni.

https://www.youtube.com/watch?v=JWO0Nt4hfdU
Awatar użytkownika
Gama
Posty: 15462
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2021, 17:36

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: Gama »

Dagmo, serdeczne dzięki za świeże wiadomości i ciekawe filmiki.

Dziś też nie ma stołówki w gnieździe...
Ale - czy na 1 zdjęciu młody, czy dorosły?.... Nie wiem!
:bezradny:

ScreenHunter_11956 Jul. 25 11.54.jpg
ScreenHunter_11957 Jul. 25 11.54.jpg
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Gamo, na pierwszym zdjęciu jest rodzic.
Ja znowu wkleję wpis Grzegorza z PK:
"Dzisiejszy dzień w Jasieniu to kolejny dzień, po którym nie można się spokojnie położyć do łóżka i zasnąć
Od rana wypatrywanie Tercja .
Wrócił do gniazda głównego 5:44 . Wypatrywałem karmień, bo nie jadł bardzo długo .
Na szczęście było kilka karmień . Głównie serduszka, ale to zawsze coś .
Pozostałe Młode z rodzicami przebywały na łące kilkukrotnie . A Tercjo w dzisiejszym dniu nie opuścił gniazda ani razu . Wieczorem trochę się ożywił . Myślę że, stan Tercja się poprawia . Ale tak naprawdę co może Jemu dolegać, nie mam pojęcia . Choć obserwuję Tercja i na przekazie i na żywo .

Ale dzisiejszy dzień był dla niego dniem gdzie nie był głodny . Jego wypróżnianie wieczorem wyglądało całkiem nieźle .
Ale w Jasiniu oczywiście nie może być w tym sezonie normalnie .
Jest teraz 23:18 a w gnieździe brakuje jednego Młodego Bociana . Nie ma dziś Mata .
Mat lubi dominować i być szefem w gnieździe . Nie sądzę że jest na zapasowym gnieździe .
Jeżeli już to na dachu Domu Kultury . Ale czy Młody spędza noc poza gniazdem na dachu ?

Zaczęło się od nogi Jańci , później nieobecność Tercja przez 5 dni ( szczęście że, zdołał wrócić do gniazda ) .
Niemożność latania przez Tercja i problem z wyżywieniem. A teraz na Noc nie wraca kolejny Młody Bocian , Matt :zalamka: "

W tej chwili na gnieździe Tercjo z mamcią, był dziś króciutko na łąkach z rodzeństwem. Mat nie pokazał się do tej pory. Czy to możliwe, że rozpoczął swoje bocianie życie na własny dziób, na własną łapę? :bezradny:
. Sejmików jeszcze nie ma to gdzie się błąka samotnie? Dziwne jest to, że to po popołudniowych lotach najpierw nie wróciła Jańcia, potem Tercjo, teraz Mat.Jeśli miałby już opuścić gniazdo to zrobiłby to raczej rano a nie przed wieczorem.
j26.1 trzy.jpg
j26.2.jpg
j26.3.jpg
Awatar użytkownika
Ania-czechy
Posty: 7345
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2021, 18:26

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: Ania-czechy »

Dagma, dzięki za ciekawą relację.

Dla bocianów nastały najtrudniejsze chwile i zadziwiają nas swoim zachowaniem, a my się wciąż uczymy.

Przed południem zastałam trójkę.

ScreenHunter_17 Jul. 26 11.09.jpg
ScreenHunter_18 Jul. 26 11.09.jpg
ScreenHunter_21 Jul. 26 11.09.jpg

14:24

ScreenHunter_23 Jul. 26 14.23.jpg
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Wkleję wczorajszy wpis Grzegorza: " W Jasieniu na chwilę obecną 3 Młode Bocianki .
Mat wciąż się nie pokazał .
Wygląda na to że, już poleciał swoją drogą .

Natomiast Tercjo wygląda coraz lepiej i widać wielkie postępy . Dzisiaj wraz z rodzeństwem spędził ponad 6 godzin poza gniazdem .

Wszystko powoli się układa .
Choć jest jeszcze wycofany i daje się dręczyć braciom .
Ale mam nadzieję że jutro się postawi

Niestety rodzeństwo wykorzystuje jego uległość i czasami wygląda to bardzo nieładnie . :tyty:

Najważniejsze że, Tercjo będąc poza gniazdem może zjeść coś eko . A serduszka są dodatkiem do diety i służą czasami do zabawy :oczko: "

Mat nie wrócił do gniazda, miejmy nadzieję, że u niego wszystko ok., że był już gotowy na rozpoczęcie nowego etapu w swoim bocianim życiu. Bądź ostrożny i uważny, leć szczęśliwie i wracaj do ojczystych stron.
Tercjo już wylatuje z braćmi na żerowisko, widać poprawę w jego zachowaniu, już nie stoi skulony,mamy nadzieję, że jeszcze pokaże braciom co to znaczy być Tercjo :tak:

Kilka fotek wczorajszych i dzisiejszych

j26.1 trzy.jpg
j26.2.jpg
j26.3.jpg
j27.1 Tercjo fru.jpg
j27.2.jpg
j27.3.jpg
'
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Mat nie poleciał w swoją pierwszą podróż i już nie poleci. :zalamka: . Mat zginął porażony prądem, tak przynajmniej stwierdził lek. wet.
Mata odnalazła pani będąca na spacerze z psem. Często rozmawiała z Grzesiem, kiedy był pod gniazdem, robił zdjęcia i nagrywał filmiki. Powiadomiła dyrektora Domu Kultury a ten udał się w miejsce gdzie Mat został odnaleziony. Przewieziono go do lek. wet. Stan w jakim znajdował się padły bocian wskazywał, że wypadek mógł się wydarzyć właśnie ze trzy dni temu. Mat nie wrócił do gniazda 25-go lipca po popołudniowym wylocie.
Był najstarszym i najsilniejszym bocianem z całej czwórki.
Mat, bocianku, szybuj szczęśliwie za Tęczowym Mostem 🌈💔🖤
mat.jpg

Fot. Grzegorz D.
Awatar użytkownika
Gama
Posty: 15462
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2021, 17:36

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: Gama »

Dagma - dzięki Ci za smutną, ale prawdziwą informację.... :smutny:
Bardzo nam wszystkim żal, ale dość często młode kończą loty w taki sposób! :smutny:

ScreenHunter_12286 Jul. 30 18.12.jpg
Awatar użytkownika
dagma
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2023, 22:47

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: dagma »

Dzisiejszy wpis Grzegorza na PK: " Dużo zawirowań podczas tegorocznego sezonu w Jasieniu .
Nie będę już wymieniał wszystkich przykrych i smutnych sytuacji z Jasienia .

Ale są też cudowne chwile i zdarzenia .
Wczoraj gdy byłem w Jasieniu widziałem szybujące Jasieniaki . Serduszkowe Bociany około 10 minut pokazały niesamowite loty . Trójka Młodych pod czujnym okiem Jaśka i Jańci unosiła się wysoko, wysoko .
Było to dla mnie niesamowite przeżycie .
Widziałem Jasieniaki już w różnych sytuacjach . Ale to wczorajsze szybowanie na wysokości naprawdę która robiła wrażenie, było czymś niesamowitym .
Myślę że , trwało to by znacznie dłużej . Ale zjawiły się 4 obce Bociany na Ich niebie i Jasieniaki wróciły do gniazda .

W piątek byłem również w Jasieniu . Widziałem poraz pierwszy Tercja na łące .
Wciąż wydaje się wycofany .
Ale widać również postępy .

Wracając jeszcze do Mata który zginął porażony .
Jest to bardzo przykre, wręcz tragiczne . Stało się to około 170 m od gniazda 😭 "

I dwa filmiki Grzegorza.
Pierwszy, to pierwszy wylot Tercja na łąki
https://www.youtube.com/watch?v=f4OD2vfaY-w

Drugi, nauka szybowania pod okiem Jaśka

https://www.youtube.com/watch?v=Rju-EVJfU2o
Awatar użytkownika
Ania-czechy
Posty: 7345
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2021, 18:26

Re: JASIEŃ / lubuskie

Post autor: Ania-czechy »

Okres, kiedy młode bociany rozpoczynają pierwsze loty, bywa krytyczny.
Z braku doświadczenia zdarzają się przykre momenty i wtedy nam się łza w oku kręci...

Dagmo, dzięki Ci za wszystkie informacje i wspaniałe filmiki Grzegorza!
Obserwacja bocianów na łące i nauka szybowania, robi niesamowite wrażenie.
To jest piękne!

Dzisiaj około południa.

ScreenHunter_01 Aug. 02 11.26.jpg
ScreenHunter_02 Aug. 02 11.26.jpg
ScreenHunter_03 Aug. 02 11.26.jpg

ScreenHunter_04 Aug. 02 11.27.jpg
ScreenHunter_09 Aug. 02 11.28.jpg
ScreenHunter_10 Aug. 02 11.36.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „JASIEŃ”